Tento dokument byl vytištěn ze stránek projektu CZ.1.07/1.3.00/14.0001 s názvem Další vzdělávání učitelů matematiky zaměřené na zvyšování motivace žáků studovat na vysokých školách technického směru. Chcete-li o projektu získat více informací, navštivte webovou prezentaci projektu na http://matika.umat.feec.vutbr.cz/dvpp.
Podrobnější informace

Informace uvedené na této stránce byly platné po dobu realizace projektu, tj. pouze do února 2013. Pokud chcete zjistit aktuální informace týkající se podmínek účasti na vzdělávacím programu, kontaktujte nás.

Pro školy, které zapojení do vzdělávacího programu teprve zvažují, jsou z této stránky relevantní pouze dotazy týkající se technických aspektů projektu. Otázky finančního typu jsou pro ně nerelevantní. Tato stránka je udržována ve stavu, v jakém byla během realizace projektu, pro potřeby kontroly projektu a pro potřeby partnerských škol.

Stáhněte si informační leták projektu nebo základní informace o kurzu ve formě informačního dopisu pro učitele, resp. pro ředitele.

Nejčastější dotazy
Jaké budou náklady školy na vyslání jednoho učitele?

Žádné. Kurz je plně hrazen z prostředků OP VK - ty pokrývají jak cestovné, stravé a případné ubytování, tak i veškeré související náklady. Učební materiály jsou poskytováany zdarma. Kurz je bezplatný. Navíc, jako kompenzaci za vzniklé náklady obdrží škola za každého vyslaného učitele cca 5.000 Kč mzdových příspěvků na pokrytí nákladů na zajištění suplování apod.

Jaký bude ekonomický přínos pro školu, pokud se do projektu zapojí?

Vyjádřeno čistě účetně, přístup k učebním materiálům zpracovaným v profesionálním matematickém softwaru (Maple / Mathematica) bez nutnosti tento software kupovat. Přístup je možný z celé školy, což ušetří částky v řádech mnoha desítek tisíc korun. Více o této možnosti na stránce ukázka možností interaktivní matematiky.

Můžeme jezdit do Brna autem?

Ano, pokud to interní předpisy Vaší školy dovolují. V tom případě náklady proplatíme v plné výši.

Časté dotazy
Jak je smluvně ošetřeno zapojení školy do projektu?

Zapojení školy do projektu je ošetřeno Smlouvou o vzdělávání uzavíranou mezi VUT a vaší školou. Návrh smlouvy zašleme na požádání řediteli školy.

Kde kurz probíhá? Přijedete k nám do školy?

Kurz probíhá v Brně v prostorách Ústavu matematiky FEKT VUT, Technická 8. Tato skutečnost je jedním z parametrů projektu a nelze ji změnit. Je to mj. proto, že kurz předpokládá určité softwarové a hardwarové vybavení, jehož přítomnost není možné na každé škole zaručit. Bohužel tedy není možné, abychom vyjeli za vámi a uspořádali kurz přímo ve vaší škole.

Kolikrát musím do Brna?

Kurz probíhá v 7 výukových dnech, přičemž výukovými dny jsou ve variantě a) pondělí, pátek a v menší míře středa, ve variantě b) pátek, sobota, (neděle), pondělí. Konkrétní varianta bude zvolena vždy podle zájmu aktuálně přihlášených účastníků. I když realizační tým projektu preferuje variantu a), jsme schopni se přizpůsobit a zajistit výuku i ve variantě b).

Do kdy je nutné kurz absolvovat?

Fáze projektu, v níž jsou realizovány kurzy, končí v 31.12.2012. Do té doby plánujeme zrealizovat alespoň 11 opakování kurzu. Časový harmonogram prozatím není stanoven - bude vycházet z aktuálního zájmu učitelů.

Jaké jsou náklady na kurz ze strany učitele?

Finanční náklady jsou nulové. Vynasnažíme se, abyste na ostatní náklady (zejména na svůj volný čas) nepohlíželi jako na náklady.

Jaké jsou náklady na kurz ze strany školy?

Téměř nulové. Model spolupráce je takový, že škola vyšle svého učitele na pracovní cestu a proplatí mu jeho běžné náklady (stravné, cestovné, ubytování). Poté, co učitel úspěšně absolvuje kurz, VUT škole proplatí veškeré náklady související s pracovními cestami daného učitele a refunduje mu mzdu do maximální výše povolené operačním programem Vzdělání pro konkurenceschopnost. Detaily naleznete v dokumentu Příručka pro příjemce OP VK (platná pro projekt od 1.9.2011).

Můžeme jezdit do Brna autem?

Samozřejmě můžete. Vy na škole zpracujete cestovní příkaz a my ho škole proplatíme. Při proplácení se přitom musíme řídit dokumentem Příručka pro příjemce OP VK (platná pro projekt od 1.9.2011) (přesné instrukce pro nás jsou na stranách 55-57 (kapitola Přímá podpora). Tam je upraveno mj. i používání vozidla. Pro účely projektu jste vy členové "cílové skupiny" a vaše náhrady v našem rozpočtu figurují jako položka "Přímá podpora". Pro cestovné (včetně použití soukromého / služebního vozidla) platí, že jste vysláni na pracovní cestu zaměstnavatelem.

Máme "překurzováno". Proč máme jezdit zrovna k vám?

Že je "překurzováno" naprosto chápeme - nejen my ale většinou i naši rodinní příslušníci pracují ve školství. Výhody, které střední škole nabízíme za účast v projektu, jsou však takové, že učitelům mohou usnadnit práci. V ideálním případě nebude nutné, abyste na školách sami ve svém volném čase vytvářeli elektronické výukové materiály, protože je dostanete od nás. Tím, že vám zajistíme přístup na náš server, vám našimi studijními materiály "oživíme" interaktivní tabule a učitelské počítače, resp. počítače, které si určíte. Toto "oživení" přitom bude trvat alespoň do konce roku 2017.

My realitu výuky na SŠ známe. Proč se máme "nechat poučovat"?

Rozhodně nemáme v úmyslu vás "poučovat" o realitě výuky na střední škole - tu znáte sami nejlépe. Chceme vás informovat o našich požadavcích kladených na absolventy středních škol, kteří k nám přicházejí studovat. Dále vás chceme seznámit s matematickým softwarem, který naše fakulta (resp. většina technických vysokých škol) používá k výuce matematiky. Tento software se naučíte používat i vy a budete jej mít možnost využívat i po absolvování našeho kurzu.

Jaké výhody přinese naší škole zapojení do projektu?

Získáte komplexní přehled o požadavcích kladených naší fakultou (resp. většinou technikcých vysokých škol) na studenty. Budete tak mít možnost připravit zájemce o studium na naší škole (resp. na technických vysokých školách) cíleně tak, aby co nejlépe uspěli. Dále po absolvování kurzu získáte přístup na server Ústavu matematiky FEKT VUT a budete moci využívat software na něm uložený včetně již hotových výukoých materiálů. Více viz informace o projektu.

Na škole používáme interaktivní tabule. Lze je propojit s vaším serverem?

Samozřejmě - to je jedna z velkých výhod zapojení do projektu. Zkuste si na počítači připojeném k interaktivní tabuli pustit tuto ukázku. Předtím ale nezapomeňte zkontrolovat softwarové požadavky: na PC musí být nainstalována Java, příp. Adobe Flash Player.

Odkud přesně bude váš server přístupný?

Z počítačů, jejichž IP adresy nám dodáte. Předpokládáme, že budete mít zájem připojit učitelské počítače ve třídách, domácí počítače učitelů, příp. počítače umístěné v počítačových učebnách nebo netbooky ve svých "mobilních třídách".

Myšlenka projektu se nám líbí, ale máme pocit, že projekt děláte hlavně pro sebe.

Máte pravdu, projekt nám může ulehčit práci. Z druhé strany je třeba vidět, že i přes přetrvávající zvýšený zájem studentů o studium na vysokých školách ekonomických, právnických a dalších humanitárních oborů, je jejich uplatnění po absolvování stále obtížnější. Současně narůstá nedostatek kvalitních technicky vzdělaných odborníků. Zapojením do projektu můžete získat potřebné znalosti a potom lépe můžete informovat své studenty o konkrétních podmínkách studia na vysoké škole technického směru a také o jejich možnostech uplatnění po absolvování. Trend posuzovat kvalitu školy ne podle výsledků testů, ale podle uplatnitelnosti jejich absolventů, bude narůstat. Partnerství založené projektem ovšem není výhodné jenom pro nás - i střední škola účastí v projektu mnoho získá. (zobrazit více)

Je hezké, že nám za účast v kurzu chcete nabízet studijní materiály, které přibližují realitu vysoké školy, ale my máme problém naučit žáky středoškolskou matematiku.

Pomoci středním školám v této situaci, je jeden z důvodů, proč jsme se do projektu pustili. Na serveru máme připraveny studijní materiály, o nichž si myslíme, že by vám mohly pomoci. Protože však realitu výuky na střední škole znáte sami nejlépe, můžete se na tvorbě těchto materiálů sami podílet. Stačí, když budeme vědět, co a v jaké formě chcete zpracovat - náš servisní technik příslušné materiály upraví nebo zpracuje.

Na vysokou školu technického směru odchází jenom malá část našich absolventů. Účast v projektu proto pro nás není nijak zajímavá.

Zdánlivě není. Zvažte ale, zda se situace nemůže změnit. Dále zvažte výhody zapojení do projektu - mj. bezplatný přístup na server Ústavu matematiky FEKT VUT a ke studijním materiálům. Opravdu se tyto věci vaší škole nehodí?

Jak zajistíme suplování?

Ve Smlouvě o vzdělávání bude stanoveno, kolik učitelů se škola zavazuje vyslat, a termín, do kdy tak učiní. Přitom poslední možný termín je 31.12.2012. Máte-li obavy z komplikací vyplývajících z nutnosti zajistit suplování, můžeme do smlouvy vepsat pozdější datum (např. za rok) - suplování se vám pak bude lépe plánovat.

Musíme studenty připravit na státní maturity - na nějaké kurzy nemáme čas.

Díky možnosti přístupu ke studijním materiálům na serveru Ústavu matematiky FEKT VUT získají vaši studenti vynikající možnost samostudia. Sami si budou moci vytvářet svá zadání příkladů a mít kontrolu, zda jsou jejich výpočty správné. Díky vizualizacím a parametrickým grafům také snáze pochopí myšlenky, které jsou 'za' matematickými pojmy. (zobrazit ukázku možností interaktivní matematiky)

Kolik nám zaplatíte, když k vám přijdeme?

Tato otázka vypadá jako položená žertem - my vám ale za účast v projektu opravdu zaplatíme! Tedy nikoliv vám jako učitelům ale vám jako škole. Je poté na každém řediteli, jestli peníze doputují přímo k jednotlivým účastníkům, nebo zda je škola použije pro jiné účely. Za každého úspěšného absolventa obdrží škola částku vypočtenou pomocí tohoto formuláře.

Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Ústav matematiky, Technická 8, 616 00 Brno
tel.: +420-541143130, email: umat@feec.vutbr.cz, http://www.umat.feec.vutbr.cz